Zdroj pesničky pre deti od Matina Rúfusa

21. júna 2022, joelsky, Biblia

Kto nepozná jednu z pesničiek pre deti od Martina Rúfusa, ktorá sa začína slovami ‘anjeličku môj strážniku’? VPreto večerná modlitba všetkých detí k anjelovi strážnemu inšpirovala básnika k novému cyklu krátkych modlitbičiek pre najmenšie deti, ako: za mamičku, za otecka, za sestričku, za bračeka, i za starých rodičov.

Zamyslel sa ale niekto o zdroji pre túto a podoné básničky pre deti, napísané Martinom Rázusom a inými básnikmi? Na začiatok by bolo dobré si uvedomiť, koľko biblických tém a citátov sa už ale stali používané v každodennom živote ľudí v kresťanských európskych národov počas posledných niekoľko storočí.

A presne tak je to aj s peničkou ‘andelíčku môj stážničku’! Myšlienka bola ‘prepožičaná‘ zo slov samého Ježiša Krista, keď povedal: ‚Dajte si ale pozor, aby ste nepohŕdali žiadnym z týchto maličkých. Hovorím vám, že ich anjeli v nebi stále hľadia na tvár môjho nebeského Otca.’ – Matúš 18:10.

Prevdaže výraz ‘týchto maličkých’ sa nevzťahuje na doslovné deti, ale na tých, ktorí i z hľadiska ľudí neveriaceho sveta sa môžu zdať byt ‘maličkými‘ členmi pomazaných bratov Ježiša Krista, alebo jeho nebeskej ‘manželky‘ v Kristovom Božom nebeskom kráľovstve, ktoré počas 1 000 ročnej vlády privedie poslušné ľudstvo k dokonalosti!

Horecitované biblické slová Ježiša Krista majú veľmi hlboký prorocký význam pre dnešnú civilizáciu, žijúcu tesne pred príchodom Božieho Kráľovstva! Uspokojujú a dávajú nádej a vnútornú silu veriacim, pretože ich uisťujú, že náš Otec, Stvoriteľ nielenže miluje svojich adoptovaných synov (mužov a žien), ale ich aj každodenne ochraňuje a povzbudzuje!