Založ si blog

Môže jednotlivec tvoriť niečo z ničoho?!

Zvážte si túto myšlienku: ‚V skutočnosti sa nič nové nevytvára. Osoba si niečo pamätá alebo stavia na predchádzajúcich znalostiach pridaním ďalšieho logického kroku v dlhom historickom procese. Prečo tieto tvrdenia? Pretože ak človek skutočne tvoril niečo nové, odkiaľ to vzišlo? Nemohlo to prísť odnikadiaľ! V určitom zmysle to už muselo tu byť‘!

To môže byť väčšinový názor, ale skutočnosť je celkom iná! Človek môže tvoriť niečo nové z ničoho! Pochádza to z jeho vlastnej predstavivosti! Pretože predstavivosť nie je vec. Nie je to ani žľaza, orgán alebo časť vedenia v mozgu. Ani to nepochádza z hmoty. Je to kvalita, nehmotná kvalita. Takže v tomto zmysle áno, jednotlivec dokáže tvoriť z ničoho!

Zapamätanie si a pridanie nového kroku k existujúcim predchádzajúcim znalostiam môže byť v niektorých prípadoch súčasťou procesu tvorenia, ale v každom prípade sa vyskytne novinka, ktorá je nová, predtým neexistujúca. Nedá sa to vysvetliť tvrdením, že to tam už bolo! To dráždi vedcov a materialistov na n-tý stupeň. 

Takže to ale ignorujú. Tvária sa, že rozumejú všetkému o predstavivosti. Ale nemajú tušenie. V skutočnosti, čím hlbšie skúmate pojem slobody, tým viac si uvedomujete, že tvorenie niečoho nového, ktoré sa nevyskytuje mimo úzkeho reťazca predchádzajúcich príčin a následkov, sú do značnej miery súčasťou toho, čo znamená sloboda. 

Pochopenie týchto faktorov by malo byť oslobodzujúce. A máme niekoľko ďalších javov, ktoré úzko súvisia s ‚tvorbou niečoho z ničoho‘. Sú spontánnym pohľadom a spontánnou invenciou jednotlivcov. Vyskytujú sa bleskovo, v okamihu. Nemožno ich zredukovať na „logické dôsledky v reťazci príčin a následkov“. Nedajú sa vôbec zjednodušiť. Je to predstavivosť človeka!

Ten najdôležitejší fakt predstavivosti je skutočnosť, ktorú objasňuje Biblia, ktorá na samom začiatku zaznamenala slová Stvoriteľa: “Urobme človeka na náš obraz”! A tak, ako Stvoriteľ začal tvoriť veci, ktoré predtým neexistovali, podľa svojej predstavivosti, podobne aj jeho pozemské deti majú schopnosť predstavivosti v umení, vo vede a vo vynaliezavosti!

Kto bude hovoriť mier a bezpečie!

20.09.2022

Pod inšpiráciou apoštol Pavol napísal kresťanskému zboru v Tesalonikách v prvom storočí slová, ktoré budú signálom druhého príchodu Ježiša Krista pred Veľkým Súžením, potom Armagedonu, ktorý absolútne skončí so súčasným nespravodlivým systémom: “Keď budú ľudia hovoriť: „Je mier a bezpečie!“, vtedy na nich zrazu príde zničenie ako pôrodné bolesti na [...]

Keby Ježiš Kristus písal vlastné blogy -1

18.09.2022

Zamyslíme sa nad Ježišovými slovami, adresovanými apoštolovi Jánovi na konci prvého storočia nášho letopočtu v poslednej inšpirovanej knihe Božieho Slova – Biblie, menom Apokalypsis v gréčtine, ale Zjavenie, preložené do dnešného Slovenského jazyka: “Toto je zjavenie, ktoré dal Boh Ježišovi Kristovi, aby ukázal svojim otrokom, čo sa má zakrátko stať. [...]

Odmena Verného a Rozvážneho otroka!

12.09.2022

Vo veršoch, ktoré sú už uvedené pred Matúšom 24:46, sa slová vyjadrujúce na príchod vždy vzťahujú na čas, keď Ježiš prichádza vyniesť a vykonať rozsudok vo veľkom súžení. (Mat. 24:30, 42, 44) Okrem toho, ako sme vcelku uvažovali, v 12. odseku, aj proroctvo o Ježišovom príchode v Matúšovi 25:31 sa tiež splní v tom istom čase súdu. Preto je rozumné vyvodiť [...]

vučič lavrov

Srbský minister obhajuje dohodu s Ruskom, europoslanci to považujú za škandál

25.09.2022 18:40

Srbsko podpísalo s Ruskom dohodu o vzájomných „konzultáciách" o otázkach zahraničnej politiky.

Veronika Remišová

Remišová: Odvolávanie Matoviča bude teáter. A ak sa budú poslanci biť, utopíme sa v mori nenávisti

25.09.2022 16:59

Ministerka Remišová tvrdí, že jej strana s "pohrobkami fašistov“ nespolupracuje.

požiar paríž tržnica Rugis

Tržnicu v Paríži zachvátil požiar. Je považovaná za najväčšiu svojho druhu na svete

25.09.2022 16:10

Veľkoobchodná tržnica Rungis zásobuje hlavné mesto Francúzska a blízke regióny čerstvými potravinami.

Igor Matovič

Matovič sám neodstúpi. Neschválenie rozpočtu podľa neho vedie k predčasným voľbám

25.09.2022 14:40

Minister sa pri schvaľovaní "zákona roka" obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 104288x
Priemerná čítanosť článkov: 2006x

Autor blogu

Kategórie