Počas práce v Sloan Kettering Institute (SKI) v 70. rokoch 20. storočia Ralph Moss zistil, že aj na popredného vedeckého pracovníka tam urobili dojem protirakovinové vlastnosti amygdalínu, ktorého syntetickou formou je laetril. V tom čase bol laetril témou národného záujmu ako lacný spôsob liečby rakoviny.
Bola by to ale veľká správa, keby SKI oznámil, že laetril je účinný v štúdiách aj na zvieratách, potom vykonal jeho účinnosť na ľuďoch. Kvôli tlaku z neznámych zdrojov sa však Mossovi nadriadení rozhodli verejne poprieť platnosť výskumu svojho vedca. Moss a ďalší nesúhlasní zamestnanci sa snažili získať pozornosť tlače na utajovanie!
A ku ktorému v SKI dochádzalo, ale ich snahy zlyhali. V roku 1979 Najvyšší súd v Amerike potvrdil zákaz medzištátneho predaja laetrilu zo strany FDA, čím sa preto v podstate ukončilo jeho bežné používanie. Onkologický establišment ho aj uznal ako klasický prípad vtedy veľmi rozšíreného „šarlatánstva“!
Čo ale znamená, že tí, ktorí tvrdia, že má protirakovinové vlastnosti, sú podvodníci. Táto prípadová štúdia teda ukazuje, ako ľahko môže hŕstka ľudí na vedúcich pozíciách potlačiť informácie o potenciálne účinných liečebných postupoch rakoviny. Ukazuje zároveň, ako môže politika zmeniť vedecké informácie dostupné verejnosti.
...zaujímavé, že na rakovinu zomiera málo... ...
Celá debata | RSS tejto debaty