Žalospev pre dnešnú ľudskú spoločnosť!
3. februára 2022 22:40,
Prečítané 1 803x,
joelsky,
Biblia
V biblických dňoch sa žalospevy alebo trúchlospevy spievali za zosnulých priateľov, spustošené národy alebo zničené mestá. Biblická kniha Plač alebo Náreky Jeremiáša poskytuje inšpirovaný príklad takejto žalostnej kompozície.
Pozostáva z piatich lyrických básní (v 5 kapitolách), v ktorých narieka nad zničením Jeruzalema v rukách Babylonu v roku 607 pred Kristom. Kniha uznáva, že Jehova spravodlivo potrestal Jeruzalem a Judsko za hriechy svojho ľudu.
Zdôrazňuje tiež Božiu neporovnateľne hlbokú lásku, milujúcu nezaslúženú láskavosť milosrdenstvo, a i ukazuje, že Stvoriteľ Jehova je dobrý ku všetkým tým, ktorí v neho dúfajú a zároveň preukazujú vieru v jeho syna, Ježiša Krista! Malá ukážka:
“Sion vystiera ruky, ale nemá nikoho, kto by ho utešil. Jehova vydal rozkaz všetkým okolitým nepriateľom, aby už povstali proti Jakobovi. Jeruzalem sa im zhnusil.” – Plač Jeremiáša 1:17. Je to smutné, ale v podobnej situácii sa dnes nachádza celé ľudstvo!
21.03.2026
Biblické chápanie zmyslu ľudského života má svoj základ v Genesis, kde je človek predstavený ako bytosť stvorená na Boží obraz. Tento fakt určuje jeho identitu aj účel. Človek nie je náhodným produktom, ale zámerným dielom Boha, povolaným žiť v spoločenstve so svojím Stvoriteľom. Okrem toho dostáva úlohu spravovať zem, čo naznačuje, že zmysel života zahŕňa aj [...]
20.03.2026
Biblický pohľad na zmysel života začína v Genesis, kde je človek stvorený na Boží obraz a tiež umiestnený do vzťahu s Bohom. Tento vzťah nie je len duchovný, ale aj praktický, pretože človek dostáva zodpovednosť spravovať zem. Zmysel života je teda od začiatku spojený s identitou, vzťahom a úlohou. Tento pôvodný stav je však ale narušený pádom. V Genesis 3 človek [...]
19.03.2026
Biblia ukazuje, že zmysel ľudského života začína v biblickej knihe, 1. Mojžišovej (1:26), kde je človek stvorený na Boží obraz a povolaný žiť v vzťahu s Bohom. Tento pôvodný zámer bol narušený hriechom, čo vedie k strate orientácie a pocitu márnosti, ako to vyjadruje biblická kniha Kazateľ. Obnova prichádza skrze Ježiša Krista, ktorý ukazuje, že večný život [...]
smutné, ako vládne vrstvy klamú ľudí (všetky... ...
Zo zalospevu mi vychadza len jedno, ze pre... ...
Celá debata | RSS tejto debaty